Wizyta w Schulzendorf

W dniach 8-10 stycznia 2010 r Burmistrz Kargowej Janusz Kłys z osobami towarzyszącymi : Roman Mendak – radny, Teresa Gorzelanna - sekretarz gminy, Barbara Pajcz – insp. ds. promocji, Brygida Wróblewska – radna powiatu gościli w partnerskiej gminie Schulzendorf w Niemczech. W oficjalnym składzie gospodarzy znaleźli się Burmistrz Schulzendorf – Dr Herbert Burmeister, zastępca Burmistrza - Rita Koppe, Przewodniczący Rady - Dr. Werner Effler i Markus Mücke, który wygrał jesienią 2009 r wybory na urząd Burmistrza.
Delegacja Polska odwiedziła zaprzyjaźnioną gminę na specjalne zaproszenie tamtejszych władz.
W uroczystej kolacji w piątek oprócz gospodarzy i grupy polskiej uczestniczyła również delegacja czeska - z dzielnicy Pragi, której przewodniczył burmistrz – Frantiśek Svarc z małżonką i tamtejszy kronikarz. Efektem tego spotkania być może będzie nawiązanie współpracy Gminy Kargowa z Gminą z Pragi. Burmistrzowie wymienili między sobą foldery, adresy. Przy kolacji rozmawiano miedzy innymi o pomysłach dotyczących zacieśnienia współpracy między gminami.
W sobotę 10 stycznia 2010 r w godzinach rannych delegacje z Polski i Czech uczestniczyły w spotkaniu Noworocznym Burmistrza Schulzendorf z osobami z lokalnej polityki, samorządu, przemysłu, straży pożarnej, wielu klubów Schulzendorfer, stowarzyszeniami i sponsorami. Burmistrz Dr Herbert Burmeister w związku z wyborem nowego burmistrza żegnał się z zaproszonymi na spotkanie gośćmi dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i wszelką okazaną jemu i Gminie pomoc.
Chwalił partnerstwa między obiema społecznościami. "Od początku partnerzy ufając sobie , osiągnęli już razem bardzo dużo i mam nadzieję, że w najbliższych latach partnerstwo będzie jeszcze silniejsze” - powiedział burmistrz.
Podczas spotkania w obecności około 150 zaproszonych gości miało miejsce symboliczne przekazanie władzy nowo wybranemu Burmistrzowi.
Burmistrz Janusz Kłys wręczył Burmistrzowi Herbertowi Burmeister wiązankę kwiatów i list, w którym dziękował za dotychczasowa współpracę. Nowo wybrany Burmistrz otrzymał również wiązankę kwiatów i list gratulacyjny. Wystąpienie Burmistrza Janusz Kłysa spotkało się z uznaniem burmistrzów z Schulzendorf i zebranych gości.
Około godziny 12.00 delegacja Polska i gospodarze z Niemiec przejechali do hali sportowej gdzie odbywał się turniej piłki nożnej. W rozgrywkach w grupie młodzieżowej i seniorów wzięły udział 4 drużyny z Niemiec, dwie z Polski, dwie z Czech. Mecze były bardzo ciekawe i interesujące. Grupy grały w trybie "Każdy z każdym". W tym miejscu należy się szczególne uznanie naszej młodzieżowej drużynie, która walczyła z ogromną zaciętością i wywalczyła 2 miejsce w rozgrywkach. Michał Czerw został uznany za najlepszego bramkarza turnieju natomiast Mateusz Kędziora za najlepszego gracza. Gra naszej młodzieżowej drużyny zyskała uznanie w oczach Burmistrza Schulzendorf i publiczności. Słabiej wypadli seniorzy, którzy zajęli ostatnie miejsce.
W niedzielę po śniadaniu, żegnana przez Burmistrza Schulzendorf – Dr Herberta Burmeister, Przewodniczącego Rady - Dr. Wernera Effler i Markusa Mücke – nowego Burmistrza nasza delegacja udała się w podróż powrotną do Kargowej.
Cała wizyta przebiegała w wspaniałej, miłej i serdecznej atmosferze.