Wiatraki w Gminie Kargowa

05 kwietnia 2011 roku w Kargowej gościli przedstawiciele ADNOVUM GROUP - reprezentujący branżę związaną z pozyskiwaniem energii odnawialnej.
Firma ta od kilku lat interesuje się terenami położonymi m.in. w naszej gminie, ponieważ planuje wybudowanie siłowni wiatrowych. W rozmowie z Burmistrzem Kargowej Sebastianem Ciemnoczołowskim przedstawili plan przygotowania tej ewentualnej inwestycji.


Aby mogła ona dojść do skutku niezbędne jest w pierwszej kolejności wykonanie pomiarów mających na celu określenie intensywności wiatrów w naszym regionie. Prawdopodobnie pomiary takie będą wykonywane już od jesieni tego roku. Docelowo firma planuje postawienie około 50 wiatraków, dzięki którym można będzie uzyskać energię o mocy od 100 do 150 MW. Ewentualne lokalizacje poszczególnych grup wiatraków pokazują mapki w załączniku.


Wielu właścicieli gruntów w naszej gminie podpisała przed laty umowę na lokalizację wiatraków, ale do tej pory nic w tym kierunku się nie działo. W chwili obecnej realizacja tej inwestycji zaczyna być możliwa dzięki budowie linii wysokiego napięcia 400kV z Poznania do Berlina oraz olbrzymiego GPZ w okolicach Nowego Tomyśla gdzie będzie można pozyskaną energię odprowadzić.