76. rocznica mordu dokonanego przez hitlerowców w lesie w pobliżu Starego Jaromierza

W poniedziałek 25 stycznia 2021 r. obchodziliśmy 76. rocznicę mordu dokonanego przez hitlerowców w lesie w pobliżu Starego Jaromierza na 41 kobietach pędzonych w „Marszu śmierci” do Dachau. Dokładnie 76 lat po tych tragicznych wydarzeniach pod obeliskiem ku czci zamordowanych odbyły się uroczystości, na które przybyli mieszkańcy gminy, przedstawiciele samorządu powiatowego, burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś, przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Pokorski, kierownicy jednostek organizacyjnych, sołtysi, członkowie Domu Seniora. Nowosolanie Marek Grzelka wraz z przyjaciółmi  dla uczczenia pamięci pomordowanych kolejny raz przeszli ponad 30 kilometrową  trasę marszu śmierci ze Sławy, przez Śmieszkowo, Spokojną, Łupice, Świętno, Wilcze do lasu pod Starym Jaromierzem. Bardzo miło nam było także powitać członków „Stowarzyszenia - Grupę Eksploracyjną Polanie”, które zrzesza miłośników eksploracji i lokalnej historii. Z inicjatywy mieszkańca naszej gminy Mirosława Borczyka grupa ta podjęła się współpracy w ramach  partnerstwa społecznego w rozpowszechnianiu historii i pamięci o tragicznych wydarzeniach.

Podczas uroczystości złożono kwiaty, zapalono znicze, zaprezentowano także wiersz napisany specjalnie na tą okazję przez Sławomira Kaczmarka – p.o. dyrektora z Gminnego Centrum Kultury w Kargowej. Historię tamtych tragicznych wydarzeń pokrótce przedstawił burmistrz Kargowej, następnie przedstawiciel koła łowieckiego wykonał dwie salwy z broni bractwa kurkowego. Uczestnicy uroczystości po raz pierwszy usłyszeli przejmujące wystrzały z broni palnej w lesie, w miejscu rozstrzelania kobiet.

Na terenie gminy Kargowa znajdują się dwa miejsca pamięci poświęcone pamięci 41 kobiet. Pierwszy to obelisk w miejscu mordu dokonanego przez Niemców na którym widnieje napis "Miejsce na którym hitlerowcy w 1945 r. zamordowali 41 kobiet" znajduje się on w lesie w pobliżu Starego Jaromierza. Drugi to pomnik znajdujący się w sektorze nr 11 Cmentarza Parafialnego w Kargowej w miejscu w którym spoczęły ekshumowane w 1960 r. szczątki więźniarek.