Z gminami o budowie ścieżek rowerowych

Członek zarządu Alicja Makarska spotkała się wczoraj (20.12) w Urzędzie Marszałkowskim z włodarzami trzech gmin: Bernardem Radnym – burmistrzem Babimostu, Wiesławem Czyczerskim – burmistrzem Zbąszynka i Jerzym Fabisiem – burmistrzem Kargowej. Rozmowy dotyczyły budowy ścieżek rowerowych na terenie samorządów. Wartość projektu to blisko 13 mln zł.

Przedmiotem projektu jest budowa ośmiu ciągów ścieżek rowerowych o łącznej długości blisko 25 km na terenie gmin: Babimost, Zbąszynek, Kargowa, pełniących funkcje korytarzy transportowych, będących alternatywą dla innych środków transportu. Zakończenie inwestycji jest planowane na drugą połowę 2018 r. Okazuje się, że termin zakończenia zadania jest niezwykle trudny do dotrzymania, w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Inwestycje liniowe, w pasach dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych a także gminnych, wymagają czasochłonnego przygotowania pod względem prawa budowlanego.

Celem spotkania było wynegocjowanie zgody Zarządu Województwa Lubuskiego na przesuniecie terminu zakończenia budowy ścieżek w trzech gminach Regionu Kozła. Na chwilę obecną brak jest możliwości prawnych wydania takiej zgody.