Śpiewają już ćwierć wieku

Dnia 4 września 2020 r. w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Kargowej swoje 25 urodziny obchodził Zespół Śpiewaczy Kargowiacy. To najdłużej działająca sekcja domu kultury. W jubileuszowym programie nie zabrakło koncertu zespołu, podczas którego gościnnie zaśpiewała z zespołem Kapela Koźlarska Kargusie, będąca również sekcją Ośrodka Kultury. Ponadto w trakcie utworu „Bolero Miłości do Kargowiaków” dołączył gościnnie występujący na uroczystości polski baryton Andrzej Bator. Całą imprezę prowadził redaktor Radia Zachód Pan Donat Linkowski, a zwieńczeniem uroczystości był koncert wspomnianego wyżej znanego śpiewaka Andrzeja Batora, który na tą uroczystość napisał specjalny utwór.

Zespół Śpiewaczy „Kargowiacy” rozpoczął swoją działalność w 1995 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kargowej. Powstanie zespołu to zasługa Pani Janiny Dębskiej, Pana Czesława Molendy, Pana Romualda Rutkiewicza i ówczesnego dyrektora domu kultury Pana Jerzego Dubera. Pierwszy występ zespołu odbył się 24 września 1995 r.  podczas 50-lecia Szkoły Podstawowej w Kargowej. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu w Ośrodku Kultury pod kierownictwem instruktora Andrzeja Apolinarskiego, który również tworzy i aranżuje muzykę.

Obecnie w skład zespołu wchodzi 13 osób, w programie prezentują piosenki popularne, znane, tradycyjne, religijne jak i również współczesne. W swym dorobku posiadają wiele nagród oraz wyróżnień, zostali odznaczeni także medalem za zasługi dla Powiatu Zielonogórskiego.