Nad czerwonym dywanem i obok

„Nad czerwonym dywanem i obok” to tytuł wystawy plastycznej, która miała miejsce tuż przed feriami, w kulturalnym sercu Kargowej - Mediatece. Jej autorką była pani Ewa Jasek, artystka, która oprócz malarstwa zajmuje się również rysunkiem, grafiką komputerową, fotografią. W Kargowej artystka zaprezentowała swoje zainteresowanie światem filmu. Na ścianach naszej rodzimej galerii wisiały portrety znanych aktorów filmowych, co ciekawe, tylko mężczyzn. Ale o tym później.

Pani  Małgorzata Kwiecień, kierowniczka biblioteki i kuratorka wydarzenia artystycznego, serdecznie zapraszała i polecała  wystawę naszym uczniom. Bardzo lubię odwiedzać wystawy i te „małe”, i te „duże”. Dlatego postanowiłam zachęcić moich uczniów do zwiedzania i delektowania się sztuką blisko nas, w zasięgu naszych możliwości. Mam nadzieję, że potem w dorosłej przyszłości będą umiały obcować ze sztuką tą dalej i daleko, w Polsce i poza nią.

Ponieważ oczekiwanie na ferie to dla uczniów trudny czas, więc chętnie skorzystałam z zaproszenia i przeprowadziłam kilka lekcji plastyki poza szkołą, w Mediatece, tym bardziej, że pogoda na wyjście była po stronie sztuki.

Uczniowie bardzo szybko powiązali tytułowy czerwony dywan z portretami namalowanych aktorów. Zauważyli też, że są namalowani sami mężczyźni – dlaczego? Akurat taki zamysł był autorki. Jeden z uczniów trafnie zauważył, że nie byłoby portretów panów, gdyby nie namalowała ich kobieta, pani Ewa Jasek. Potem, wspólnymi siłami, odgadywaliśmy nazwiska aktorów, nazwiska granych bohaterów oraz tytuły filmów, w których grali. I tu nasi uczniowie wykazali się świetną wiedzą filmową. Z boku na sztaludze był wyeksponowany portret naszego aktora, Macieja Kozłowskiego. Bardzo sympatyczny gest Autorki dla Kargowej i jej mieszkańców.  Rozmawialiśmy jeszcze o kolorach, przestrzeni wystawowej, wpisywaliśmy się do księgi pamiątkowej. Wystawę odwiedziły wszystkie klasy szóste oraz Va i V b.

Serdecznie dziękuję paniom Małgorzacie Kwiecień, Joannie Gruszczyńskiej i Magdalenie Mauer za zaproszenie  i życzliwe wsparcie w czasie zajęć i za wykonanie zdjęć. Cenię sobie słowa Pań, że mamy bardzo grzeczną młodzież, która już przejawia zainteresowania sztuką. W pełni podpisuję się pod tą opinią! Nasza młodzież pod każdym względem zachowywała się fantastycznie!

Bardzo dziękuję państwu Aurelii i Zbigniewowi Świdzińskim za opiekę nad uczniami w trakcie wyjścia.

Pani Ewie Jasek serdecznie gratulujemy wystawy „Nad czerwonym dywanem i obok”. Świetnie trafiła ona w nasz gust i zainteresowania. Życzymy dalszych sukcesów w życiu artystycznym i prywatnym!

Uczniowie  klas piątych i szóstych wraz z nauczycielką plastyki, Elżbietą Janik.