Ławki Niepodległości staną w sercach lubuskich miast

Kargowa i Zbąszynek to jedyne gminy w naszym województwie, które otrzymały dotację z Ministerstwa Obrony Narodowej na budowę Ławek Niepodległości. W całym kraju powstanie ponad 140 takich multimedialnych siedzisk, które będą łączyły historię z nowoczesnością.

W Kargowej po raz pierwszy 211 lat temu oficjalnie zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Kargowianie udowodnili też swój patriotyzm aktywnie walcząc podczas powstania wielkopolskiego. Dlatego, zdaniem mieszkańców gminy, to u nich powinna stać Ławka Niepodległości.
Ławka stanie w samym sercu miasta, na rynku, w pobliżu ratusza. To jeden z wymogów konkursu. Chodzi o to, aby miejsce należało do najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców i było związane z ważnym wydarzeniem historycznym. Siedząc na kargowskiej ławce będzie można wysłuchać tekstu zatytułowanego "Szlak Powstania Wielkopolskiego” oraz nagrań z najważniejszych wydarzeń w Kargowej.
Projekt zgłoszony przez Gminę Zbąszynek zajął 21 miejsce w rankingu Ministerstwa Obrony Narodowej. Ławka stanie przed budynkiem Ośrodka Kultury. Projekt przygotowała Malwina Kubicka dyrektor Zbąszyńskiego Ośrodka Kultury przy współpracy z Joanna Kwaśną z Urzędu Miasta.

Źródło: https://gorzow.tvp.pl/40153540/lawki-niepodleglosci-stana-w-sercach-lubuskich-miast