Jubileusze Biblioteki Publicznej im. Eugeniusza Paukszty w Kargowej

Pod koniec września kargowska książnica obchodziła uroczyście jubileusze. Pierwszym z nich było 70-lecie biblioteki, na które zaproszono byłych pracowników, bibliotekarzy i innych znamienitych gości. Z tej okazji przygotowano wystawę dotyczącą historii biblioteki. Jubileusz · obchodził też Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Eugeniusza Paukszty, na którym wystąpił syn patrona naszej biblioteki, Dominik Paukszta, rok rocznie przybywający na rozstrzygnięcie konkursu. W swoim wystąpieniu odniósł się do 40-stej rocznicy śmierci swojego ojca, jak również do XX-go jubileuszowego Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego. Wyniki konkursu przedstawił Pan Alfred Siatecki – przewodniczący jury i członek Związku Literaków Polskich oddział w Zielonej Górze.

W tym roku I miejsce zajął Czesław Markiewicz z Zielonej Góry za pracę: „Tutejszość, która bywa nietutejsza"; II miejsce Łukasz Barys z Pabianic za pracę: "Poszukiwania”; III miejsce Krzysztof Martwicki z Płońska za pracę: "Gienek". Wyróżnienie przyznano pani Wioletcie Malinowskiej z Nowego Kramska za pracę: "Smaki dzieciństwa". W nawiązaniu do Jubileuszu przewodniczący jury wspominał pracę przy poprzednich konkursach ze śp. Januszem Koniuszem, długoletnim jurorem konkursów literackich. W tym samym dniu, z okazji Polsko-Niemieckiego Spotkania Bibliotekarzy gościliśmy Markusa Mücke – burmistrza partnerskiej gminy Schulzendorf, bibliotekarkę Sylvię Rommel, Thilo Refferta, Jessice Cajdler, Joachima Kolberga oraz młodzież, która z młodzieżą polską w programie artystycznym przeczytała fragment sztuki „ Nina i Paul” autorstwa Thilo Refferta.

W tym uroczystym dniu gościliśmy również prof. Polę Kuleczkę, Marię Wasik byłą dyrektor WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze, Dawida Kotlarka kierownika Działu Badań Analiz i Metodyki w WiMBP w Zielonej Górze, Ewę Mielczarek z WiMBP w Zielonej Górze, dr Joannę Wawryk z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Martę Paron – zastępcę burmistrza Kargowej, pracowników urzędu oraz radnych, dyrektorów jednostek samorządowych, bibliotekarzy, nauczycieli, przedstawicieli KUTW i Dyskusyjnego Klubu Książki oraz czytelników naszej biblioteki.

W części artystycznej wystąpiła Marta Żok- wokal i Łukasz Matysik – gitara.

Z okazji jubileuszu dziękujemy: władzom miasta Kargowa za życzliwe podejście do zadań i problemów biblioteki.

Za współpracę:

- Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz kierownictwu i pracownikom Działu Badań Analiz i Metodyki w WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze,
- Związkowi Literatów Polskich Odział w Zielonej Górze,
- Stowarzyszeniu Gmin RP Region Kozła,
- Komisji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Ewie Mielczarek, dr Joannie Wawryk i Alfredowi Siateckiemu.

Dziękujemy również Panu Dominiakowi Paukszcie za zaangażowanie, opiekę i wsparcie podczas realizacji konkursów i różnych innych działań. Dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Kargowej, Gminnym Centrum Kultury, szkołą, przedszkolem, KUTW i seniorom nasza instytucja istnieje 70 lat. Nie byłoby nas i naszej pracy, gdyby nie Wy i nasi drodzy czytelnicy. Dziękujemy