Fundacja Ronalda McDonalda i Burmistrz Kargowej zaprosili dzieci na profilaktyczne badania USG w Kargowej

W dniach 30 września i 1 października 2017 r.  w godzinach od 9.00 do 17.00 Fundacja Ronalda McDonalda prowadziła w Kargowej dla dzieci w wieku od 9 miesiąca do 6 lat badania ultrasonograficzne obejmujące jamę brzuszną, szyję i mosznę u chłopców. Partnerem programu był Burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś.

Celem badań USG była dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania prowadzone przez Fundację Ronalda McDonald są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy – radiologów.

Aby wziąć udział w badaniu USG trzeba było zapisać dziecko w urzędzie. 

Lekarze przyjmowali w ambulansie Fundacji, który stanął przy Ratuszu. Zostało przebadanych 159 dzieci.

Lekarzom pomagały wolontariuszki z Kargowej: Panie Patrycja Horbowa, Natalia Szlęk, Iwona Styrnal oraz Przewodnicząca Rady Młodzieżowej w Kargowej Dominika Karacz.

Ambulans Fundacji to unikalna, mobilna stacja medyczna, składająca się z poczekalni – rejestracji oraz dwóch gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny.

Czas potrzebny na badanie to około 10 minut. Każde dziecko przychodziło na swoją godzinę, aby wizyta była jak najbardziej komfortowa. Po zakończeniu rodzice otrzymywali wyniki badań oraz ewentualne porady lekarskie.

W budżecie Gminy na ten cel zabezpieczono środki  wysokości 18000 zł. Rodzice z tytułu badania dziecka nie ponosili żadnych kosztów.
Z badań w ambulansie od początku działania programu skorzystało już ponad 52 000 dzieci.

Podczas każdej akcji rodzice otrzymują dodatkowe porady, związane z koniecznością wykonania innych specjalistycznych badań i dalszej diagnostyki. Każdy taki przypadek to dowód, że badania profilaktyczne u zdrowych dzieci mają ogromny sens.

Dlaczego programy badań Fundacji są tak atrakcyjne dla rodziców? Ponieważ są adresowane do wszystkich dzieci i dotyczą tych dziedzin zdrowia, które nie są objęte publiczną opieką zdrowotną.

Badania dzieci są bezpieczne, bezbolesne i bezpłatne.

Jak ważne jest zdrowie naszego dziecka? Rodzice nie mają wątpliwości – najważniejsze.
A jak często wykonujemy naszym dzieciom badania profilaktyczne? Za rzadko lub wcale.