Dni Kargowej 2009

Obchody święta miasta przebiegały przy niezbyt korzystnej aurze pogodowej. Deszcz i chłód występujące w sobotę zdecydowanie zniechęciły mieszkańców do licznego udziału w imprezach kulturalnych przy scenie koło ratusza. Jak co roku obchody świętą miasta poprzedził festyn rodzinny zorganizowany przez Szkołę Podstawową oraz ,,Bieg Kargowiaka’’ zorganizowany przez Gimnazjum. Wystawa malarstwa Wilhelma Blanke pt. Artysta zapomniany” w sposób szczególny wzbogaciła tegoroczne „Dni Kargowej”. Gminny Ośrodek Kultury noszący imię uznanego malarza przygotował wystawę 57 obrazów z Niemiec i Polski. Otwarcie wystawy poprzedził referat na temat życia i pracy artysty przedstawiony przez Longina Dzierżyca z Muzeum Ziemi Lubuskiej. Malarstwo Wilhelma Blanke charakteryzuje kolorystyka i ekspresjonizm. Prace artysty rozrzucone są po całej Europie oraz występują w USA i Australii. Wiodącymi tematami dzieł są pejzaże, kwiaty, portrety, martwa natura oraz procesje kościelne. Najwięcej prac udostępniła Pani Regina Zimerninkant – Blanke z Berlina, wnuczka artysty oraz Stefan Petriuk, honorowy obywatel Kargowej. Wilhelm Blanke urodził się w 1873 roku w Kargowej. Edukację artystyczną rozpoczął od malarstwa dekoracyjnego pod okiem starszego brata Ernesta malarza i litografa. Wykonali wiele prac malarskich w kościołach i zamkach. Następnie Wilhelm Blanke udaje się do Berlina, Włoch, Szwajcarii, Wiednia i Pragi. W roku 1933 wrócił wraz z żoną na stałe do Kargowej i zamieszkał w domu przy ulicy Pocztowej. W 1936 roku ciężko zachorował i zmarł w szpitalu w Świebodzinie. Został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Kargowej 16 kwietnia 1936 r.

Pani Zimerninkant oceniając inicjatywę wystawy stwierdziła, że „Kargowa jest pępkiem Europy w zakresie wydarzeń kulturalnych”. Wystawę którą potrwa do 14 czerwca br. zwiedziło już bardzo dużo osób z gminy i regionu.

Jeśli sobotni deszcz nie przeszkadzał wystawie, to w znaczący sposób zniechęcił mieszkańców do uczestnictwa w imprezach popołudniowych – wystawie gospodarczej i występach artystów na scenie.
Na wyróżnienie zasługują występy zespołów śpiewaczych, a także zespołu beatlesów z Polkowic -,,The Postman”. Publiczności podobał się również występ kabaretu „Nowaki” z Zielonej Góry.
W niedzielę pogoda znacznie się poprawiła, zaświeciło słońce. W tegorocznych obchodach Świętach Miasta udział wzięła liczna grupa mieszkańców Gminy Schulzendorf, sportowców, seniorów, strażaków oraz przedstawicieli władz gminy, z burmistrzem na czele. W godzinach przedpołudniowych rozegrano turniej piłkarski juniorów (12 – 14 lat), w którym udział wzięły trzy zespoły polskie i jeden niemiecki.

Również w niedzielę odbył się III Wyścig Rowerowy MTB o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej, w którym udział wzięło około 130 zawodników w różnych grupach wiekowych i klasach sportowych. Profesjonalnie przygotowana trasa w terenie i wysokie nagrody zachęciły do udziału również zawodników z czołówki krajowej.
Poprawiająca się z godziny na godzinę pogoda zachęciła mieszkańców do wyjścia na rynek miejski i obejrzenia programu kulturalnego na scenie. Występowały zespoły dziecięce „Teatr na walizkach” z Wrocławia, a także kabaret dla dzieci „Pod spodem” z Poznania. W tym czasie przebywał w Kargowej Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Pan Tomasz Wontor. Po przywitaniu na scenie Burmistrz Kargowej Janusz Kłys zapoznał gościa w terenie z zakresem prowadzonych inwestycji i zadaniami planowanymi do realizacji, z udziałem środków europejskich.
W godzinach popołudniowych miejsce miała parada motocyklowa wokół rynku. Ryk wspaniałych motocykli zwrócił uwagę nie tylko widzów zgromadzonych przy scenie, ale również mieszkańców okolicznych domów.

Wieczorem odbył się koncert Katarzyny Muszyńskiej a także wystąpił zespół „Terno” z Gorzowa Wlkp. z programem „Tabor i Cygańskie Wesele”.
Tegoroczne Dni Kargowej przejdą do historii jako programowo udane, zaś, jeśli idzie o pogodę to niestety mieliśmy pecha.
Kolejną imprezą plenerową będą Dożynki Gminne połączone z 300-leciem założenia wsi i przekazaniem sztandaru miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, planowane na 30 sierpnia br. w Starym Jaromierzu.