„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III edycja II ekologiczna

Do projektu przystąpiło ponad 8000 nauczycieli z całej Polski i szkół polonijnych na świecie (m.in. w Danii, Wielkiej Brytanii, Turcji, Litwie, Irlandii). Projekt objęty został honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W naszej szkole realizowała go pani Maja Wasilewska z klasą III a.

Innowacja opiera się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem. Ponadto innowacyjna formuła edycji II projektu polega na wzmacnianiu więzi ze środowiskiem przyrodniczym, rozwijaniu poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie. Poprzez czytanie lektur uczniowie zostaną wprowadzeni w problematykę dotyczącą zmian klimatycznych, postaw ekologicznych oraz szeroko pojętej ochrony środowiska. Autorką projektu jest Honorata Szanecka - dyrektor i nauczyciel w Szkole Podstawowej w Klonowie.

Projekt składał się z trzech Modułów: „Mała chmurka w krainie drzew”, „Mała chmurka w krainie śniegu” oraz „Mała chmurka w krainie słońca”.

Uczniowie wykonali wiele różnorodnych działań, wspaniałych prac i plakatów, rozwijali zamiłowanie do czytelnictwa, wzbogacali słownictwo, wyobraźnię, pamięć, kształtowali umiejętność prezentacji wiedzy przed kolegami i nauczycielami, trenowali piękne czytanie, wesoło śpiewali, wspomagali kreatywność i pomysłowość. Wysiłki zostały nagrodzone dyplomami i certyfikatami uczestnictwa dla uczniów, nauczyciela oraz szkoły.

Nie sposób wymienić wszystkich całorocznych działań, wykonywanych także online w związku z sytuacją pandemii. Dzieci spisały się wspaniale! Wczesną jesienią zorganizowano m.in. Dzień Głośnego Czytania w klasach młodszych, podczas którego uczniowie klasy III a czytali kolegom przygotowane przez siebie teksty, by zachęcić do czytelnictwa i odwiedzania biblioteki szkolnej. Podczas wiosennej „Lekcji pod chmurką” z zaangażowaniem przedstawili zgromadzonym gościom ze szkoły, w tym dyrekcji i nauczycielom, ciekawostki i plakaty z ulubionych książek, które skradły ich serca.

Przepiękne, pomysłowe dzieła, jak wiele innych podczas trwania projektu, zdobiły szkolne korytarze. Uczniowie przygotowali też występ czytelniczy, który pomógł pokonywać nieśmiałość i z dumą, z ciekawymi tematycznymi rekwizytami, strojami, zaprezentowali przed klasą i gośćmi ze szkoły wybrane wiersze oraz piosenki. Zachęcali także do czytania poprzez przypomnienie wielu płynących z niego korzyści, które przedstawiono na tematycznej gazetce, by nie zapominać, jak cennym skarbem są książki.

Rozbudzone czytelnictwo, umiejętności i wiara we własne siły doprowadziły ósemkę odważnych chłopców i dziewcząt: Nadię Maj, Lenę Kawecką, Laurę Foterek, Odetę Szukalską, Maję Kaczmarek, Makarego Sobstyla, Jakuba Sewohla oraz Mikołaja Dziubę ,do etapu powiatowego Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego ProArte, gdzie trójka z nich zdobyła także wyróżnienie, a byli to: Mikołaj Dziuba, Lena Kawecka oraz Laura Foterek.

Wakacje to wspaniały czas na zabawy, wycieczki, odpoczynek; zachęcamy wszystkie dzieci, by w wolnej chwili sięgały podczas tych wypraw do ulubionych książek, którym czasem trudno się przebić przez gąszcz telefonów komórkowych i gier komputerowych, a do zaoferowania mają zdecydowanie bogatszy świat dziecięcej fantazji.

Maja Wasilewska – Koordynator rozwoju czytelnictwa w klasach młodszych