65 rocznica tragicznych wydarzeń w przededniu wyzwolenia

25 stycznia 2010 r. minęła 65 rocznica mordu hitlerowców na 41 kobietach pochodzenia żydowskiego, pędzonych w "Marszu śmierci" ze Sławy Śląskiej do Dachau.
Niemcy zamierzali usunąć dowody swojej zbrodniczej działalności przed zbliżającym się frontem. Więźniarki przybyły do Sławy Śląskiej w październiku 1944 roku z Oświęcimia w liczbie ok. 2 tysięcy i z numerami obozowymi 70001-72000. Z grupy 700-800 osobowej w Starym Jaromierzu podczas postoju wyselekcjonowano 41 najsłabszych, które pod pozorem transportu do szpitala w Konotopie rozstrzelano w pobliskim lesie.
W 1960 roku przeprowadzono ekshumację, a szczątki ofiar złożono w bezimiennym grobie na cmentarzu parafialnym w Kargowej.
Władze miasta wraz z młodzieżą corocznie w rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń składają wiązanki kwiatów i zapalają znicze pod obeliskiem w miejscu stracenia, czcząc pamięć niewinnych młodych kobiet. W delegacji władz miasta uczestniczyli zastępca burmistrza Jerzy Fabiś, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Henryk Jagoda, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Henryk Brudło oraz radny miejski Grzegorz Lisiewicz wraz z młodzieżą spędzającą ferie w GOK-u.