11 Listopada - Święto Niepodległości

„Historię swoją piszcie sami, bo inaczej napiszą ją za was inni i źle.”

                                                                                      J. Piłsudski

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest co roku w dniu 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania niepodległości w 1918 roku. Polska po 123 latach niewoli pod zaborami Rosji, Prus i Austrii odzyskała swą niepodległość. Rocznica ta jest jedną z najważniejszych uroczystości państwowych, a dzień ten jest dniem wolnym od pracy.

W czasach II Rzeczypospolitej obchodzono go wyjątkowo uroczyście. Przez ulice miast przechodziły defilady paradnie ubranych wojsk, odbierane przez wodza państwowego marszałka Józefa Piłsudskiego uznawanego za ojca niepodległej Polski. W pierwotnym kształcie święto przywrócono dopiero po przemianach ustrojowych w 1989 r. i od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości znów obchodzone jest przez Polaków wyjątkowo uroczyście, a teatrem głównych obchodów jest plac Piłsudskiego w Warszawie, na którym, jak w czasach II Rzeczypospolitej, odbywają się uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych.

Po latach walki o niepodległość, o ojczysty język i własną tożsamość Polacy mogą cieszyć się wolnością i być dumni ze swojej Ojczyzny. Dla wielu Polaków to dzień zadumy nad historią i okazja do wyrażenia uczuć patriotycznych.

Swój udział w walce o niepodległość miało również społeczeństwo Kargowej.

Podczas II rozbioru Polski w czasie aneksji Księstwa Poznańskiego przez Prusaków Kargowa wsławiła się tym, że jako jedyne miasto na zachodzie stawiła zbrojny opór wojskom okupanta.

Stacjonujący w mieście 60 osobowy garnizon pod dowództwem kapitana Więckowskiego nie wykonał rozkazu oddania miasta Prusakom, którzy zbliżali się   do Kargowej od strony Sulechowa. Rozgorzała walka z 10-krotnie liczniejszym przeciwnikiem, w której kargowianie nie mieli szans. Zginęło 16 żołnierzy, a kapitan Więckowski został ranny. Te wydarzenia są chlubą i patriotyczną kartą historii miasta.

Kapitan Więckowski, mający swoje rodowodowe korzenie w miejscowości Więckowice k. Poznania, jest naszym regionalnym bohaterem.

W walce o niepodległość na kartach historii zapisali się Powstańcy Wielkopolscy, którzy w 1919 roku walczyli na Ziemi Kargowskiej. Kompania Wielichowska w dniach 24 stycznia do 12 lutego 1919 r. toczyła krwawe walki o wyzwolenie miasta. Ustąpiła dopiero 12 lutego pod naporem ognia z pociągu pancernego, ponosząc ofiary w ludziach. Powstańcy wywalczyli niepodległość dla Wielkopolski. To jedyne zwycięskie powstanie w dziejach Polski.

Niestety dzisiejsza rzeczywistość nie pozwala na udział w  uroczystych obchodach, jednakże delegacje Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i Gminnego Centrum Kultury oraz Burmistrz Kargowej wraz z Zastępczynią uczcili pamięć i oddali hołd bohaterom sprzed lat, składając kwiaty i wieńce pod obeliskiem na Placu Berwińskiego, który upamiętnia bohaterski czyn Powstańców Wielkopolskich, którzy na ołtarzu wolności złożyli ofiarę najwyższą – własne życie. Cześć ich pamięci!

W dniu 11 listopada wiązanki przy pomnikach złożyli delegacje OSP Kargowa oraz ZGK sp. z o.o. w Kargowej.